Čo sa oplatí vidieť v Rio de Janeiro
Letné olympijské hry 2016 sa práve skončili a popritom, že nám priniesli kvalitné športové výkony sme dostali aj bližší pohľad na mesto, ktoré ich organizovalo, na Rio de Janeiro. Druhé najväčšie mesto Brazílie dva storočia figurovalo ako hlavné mesto krajiny a jeho história bola pestrá rovnako ako príroda, ktorá ho obklopuje.
Pokiaľ vás olympiáda tiež motivovala aby ste Rio de Janeiro zaradili do vášho cestovného itinerára, napovieme vám, čo sa v tejto brazílskej perle oplatí počas vašej návštevy vidieť.
Socha Krista Spasiteľa
Jeden z novodobých siedmych divov sveta je súčasne najcharakteristickejším symbolom Rio de Janeiro a dovidíte naň v podstate z celého mesta. Socha v portugalčine známa ako Cristo Redentor stojí na 709 metrov vysokom vrchu Corcovado, kde bola postavená v rokoch 1922 – 1931 z iniciatívy brazílskych katolíkov pri príležitosti osláv 100. výročia nezávislosti Brazílie od Portugalska. Na výstavbe sochy mali svoj podiel poľsko-francúzsky sochár Paul Landowski, brazílsky inžinier Heitor da Silva Costa a francúzsky inžinier Albert Caquot.
Socha Krista Spasiteľa dosahuje výšku 30 metrov a rozpätie jej ramien dĺžku 28 metrov. Okrem kochania sa krásou samotnej sochy a výhľadom na Rio de Janeiro pod vami môžete navštíviť aj tunajšiu kaplnku, využívanú občas pre súkromné udalosti ako svadby či krsty. Z mesta sa k soche môžete vypraviť vo vagóne ozubnicovej železnice, ktorá štartuje v stanici Rua do Cosme Velho a prechádza národným parkom Tijuca.
Cukrová homoľa
Ak ste si pod Riom nepredstavili hneď sochu Krista, určite vás namiesto nej napadol ďalší charakteristický bod mesta, vrch Cukrová homoľa, alebo ak chcete po portugalsky Pão de Açúcar. Tento 394 metrov vysoký vrchol je situovaný na výčnelku obklopujúcom zátoku Guanabara a môžete z neho obdivovať značnú časť hornatého pobrežia Rio de Janeiro aj nekonečné pláže. Aj k Cukrovej homoli vás vyvezie lanovka Bondinho do Pão de Açúcar, ktorej trasa má dva základné úseky. Prvý vedie z pláže Praia Vermelha na vrch Morro da Urca a druhý prepájaja tento vrch už priamo s Cukrovou homoľou.
Pláže Ria de Janeiro
Nakoľko Rio sa vo veľkej časti rozkladá po dĺžke pobrežia, o krásne a lákavé pláže v ňom skutočne nie je núdza. Po väčšinu roka sú navyše zaliate slnkom a teplota tiež veľmi neklesá, čo umožňuje ich využívanie prakticky kedykoľvek. Neoficiálnou kráľovnou pláží Rio de Janeiro je samozrejme piesková Copacabana, tiahnuca sa v dĺžke štyroch kilometrov okolo centra mesta. Pláž lemujú luxusné hotely popredných svetových značiek, vrátane ikonickej takmer storočnej budovy Copacabana Palace, ktorá pripomína časy kedy bolo Rio ešte stále hlavným mestom Brazílie. Pri Copacabane nechýbajú ani početné reštaurácie, kaviarne, obchody a pevnosť s múzeom Museo Histórico do Exército.
Za Copacabanou nasledujú dve nemenej príťažlivé pláže rovnemnných štvrtí, Ipanema a Leblon, ktoré od seba navzájom oddeľuje park Jardim de Aláh. Ich promenády sú priam stvorené pre pozvoľné prechádzky a posedenie v kaviarniach pozorujúc život prebiehajúci okolo sťa v spomalenom zábere. Veľký priestor je vďaka miestnym galériám, kinám a divadlám venovaný umeniu a kultúre. Vyhľádavaný je tiež nedeľný trh Feira de Artesanato de Ipanema a rozľahlá botanická záhrada, v ktorej uchvacuje amazonská flóra.
Na prechádzke po parkoch
Milovníci prírody si v Riu de Janeiro vychutnajú napríklad prechádzku národným parkom Tijuca rozkladajúcim sa pod Sochou Krista Spasiteľa. Rozsiahly les bol zasadený na mieste stromov pôvodne vyklčovaných pre potreby kávových plantáží a dnes je domovom opíc, pestrofarebných vtákov, motýľov a ďalších predovšetkým lokálnych druhov. Na spoznávanie parku sa môžete vydať po chodníku, ktorý sa začína pri železničnej stanici Corcovado.
Mestský park Passeio Público patrí naproti tomu k najstarším v celej Amerike, keďže funguje už od roku 1779 a vypĺňajú ho mnohé pavilóny, sochy a fontány. Neďaleko sa nachádzajú aj záhrady Parque do Flamengo s Múzom moderného umenia. Zavítať sa oplatí tiež na ostrovček Ilha de Paquetá, odkiaľ vás z Praça 15 de Novembro dopraví loď, keďže na ostrove sa nesmú pohybovať autá a tak ho možno nerušene spoznávať pešky, zo sedadla bicykla alebo z konského chrbta.
Miesta zasvätené Bohu
Ak napokon patríte k nábožensky založeným ľuďom alebo len dokážete oceniť sakrálnu architektúru, tiež si v Rio de Janeiro prídete na svoje. V tomto smere vyniká hlavne kostol Nossa Senhora do Carmo na Rua 1 de Maráo, benediktínske opátstvo São Bento a moderná katedrála Catedral de São Sebastião, ktorej architekt Edgar Fonseca sa pri jej návrhu inšpiroval vzhľadom mayských pyramíd v Mexiku.
Autor: Mgr. Monika Nosková, fotografia: © BigStockPhoto.com