Salzburg: na prechádzke po Mozartovom meste
Štvrté najväčšie mesto Rakúska sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Salzach, ktorá prichádza do Salzburgu z blízkych Salzburských Álp. U nás ho poznáme je aj pod preloženým menom Soľnohrad a od roku 1997 figuruje jeho historické centrum na Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO.
Predovšetkým si však Salzburg získal celosvetovú slávu ako rodisko jedného z najväčších hudobných skladateľov všetkých čias, Wolfganga Amadea Mozarta.
Mozartovo rodisko
Vzhľadom na prepojenie Salzburgu s Mozartom je pochopiteľné, že kroky väčšiny turistov v meste najprv smerujú práve ku skladateľovmu rodnému domu. Ten je situovaný pod číslom 9 na ulici Getreidegasse a vďaka svojej výrazne žltej fasáde je dobre viditeľný už zďaleka. Mozart sa v dome narodil dňa 27. januára 1756 a strávil v ňom niekoľko nasledujúcich rokov svojho života. Pokiaľ patríte k priaznivcom klasickej hudby je Mozarts Geburtshaus pre vás povinnou zastávkou a nepochybne vás bude fascinovať prechádzať izbami, v ktorých skladateľ so svojou rodinou žil a vidieť niektoré z jeho osobných predmetov, vrátane Mozartových huslí, nôt a viacerých potrétov veľkého umelca. Druhé poschodie jeho rodného domu je využívané pre výstavu Mozart v divadle, ktorá je detailným prehľadom skladateľovho profesionálneho života a početných úspechov.
Okolo námestia Residenzplatz
Spomenuté námestie je jadrom starého mesta Salzburgu, Altstadt a možno ho využiť ako ideálny štartovací bod pre spoznanie veľkej časti tohto rakúskeho mesta. Obklopujú ho tiež početné kaviarne, obchodíky a konávajú sa na ňom rôzne podujatia, vrátane tradičných vianočných trhov a osláv príchodu Nového roka.
V strede námestia Residenzplatz na prvý pohľad zaujme mramorová fontána z dielne talianskych sochárov menom Residenzbrunnen. Vo výške 15 metrov stojí na mieste od roku 1661 spolu s detailne prepracovanými konskými hlavami, delfínmi, mušľami a ďalšími figúrami. Západná časť námestia prináleží dobovému sídlu Residenz postavenom v rokoch 1596 – 1619, ktorého výzdoba v barokovom a neklasicistickom štýle stojí rozhodne za pozornosť. Súčasťou budovy je umelecká galéria Residenzgalerie, ktorá hostí diela významných maliarov akými boli Rubens, Rembrandt či Brueghel.
V blízkosti námestia sa nachádza aj miestna katedrála Salzburger Dom so svojimi dvoma charakteristickými vežami vysokými 79 metrov. Oplatí sa k nej vybrať už len preto, že tiež má spojitosť s Mozartom, ktorý bol v jej vnútri pokrstený. Múzeum katedrály stráži viaceré náboženské poklady z rôznych čias dejín vrátane cenného kríža z 8. storočia.
Pevnosť a zámok
Nad Salzburgom sa na vrchu Mönchsberg čnie do výšky malebná pevnosť Hohensalzburg, do ktorej sa dostanete po krátkej prechádzke peši z centra mesta alebo pohodlne v kabínke lanovky. Základy pevnosti stoja ešte od roku 1077 a k jej charakteristickým znakom patrí niekoľko obranných brán, kostolík Georgskirche a mohutný a do ďaleka znejúci organ Salzburger Stier. V Hohensalzburg vás okrem toho čaká dobový nábytok a výzdoba, pôvodné potreby pre domácnosť a múzeum zbraní a mučiacich nástrojov.
Zatiaľčo Hohensalzburg pôsobí skôr majestátne, zámok Mirabellplatz oplýva vďaka svojim krásne zdobeným záhradam Mirabellgarten s početnými fontánami a sochami, romantickou atmosférou. Najväčšou pýchou zámku je Veľké schodisko zdobené sochami Georga Raphaela Donnera a jeho žiakov. Časť zámku je využívaná ako umelecká galéria, zatiaľčo Mramorová hala slúži ako dejisko koncertov klasickej hudby.
V Salzburgu za kultúrnym vyžitím
Návšteva Salzburgu napokon nemôže byť kompletná bez toho, aby ste zavítali na niektoré z početných koncertných alebo divadelných predstavení, ktoré sa konávajú v súbore budov známych pod menom Festspielhäuser. Tie vynikajú výbornou akustikou, maliarskou dekoráciou a ponukou vína pre občerstvenie. Každé leto sa v nich po päť týždňov konáva rozsiahly Salzburský festival, zatiaľčo zima náleží Mozartovmu týždňu a mesiac október zas Salzburským kultúrnym dňom zameraných na operu, symfonické a komorné koncerty. Originálny zážitok si v neposlednom rade odnesiete taktiež zo Salzburského bábkového divadla, ktoré patrí k najstarším svojho druhu v Európe.
Autor: Mgr. Monika Nosková, fotografia: © BigStockPhoto.com