Anorexia: Chcem ostať dieťaťom
Poruchy príjmu potravy vznikajú aj ako dôsledok odmietania dospieť a manifestujú potrebu lásky. Prečo sa to stalo práve nám, vám, im? Choroba, ktorá nie je len otázkou zdravia ale aj života.
Neexistuje anorexia ani bulímia, ale bulirexia
Anorexia a bulímia sú dva póly jedného problému, nie dva oddelené problémy. Sú to dva extrémy, ktoré stoja proti sebe. Anorexia je charakteristická tým, že hmotnosť dievčaťa/ženy je o 15 % nižšia ako predpokladaná váha a BMI má hodnotu 17,5 a menej. Dievča prenasleduje neustály strach z tučnoty, odmieta jesť, nonstop myslí na jedlo, a ukladá sama sebe za povinnosť udržať si nízku hmotnosť. Keď priberie má obrovské pocity viny, výčitky svedomia a bojí sa že ju nikto nebude mať rád. Osobnostný profil dievčaťa trpiaceho anorexiou je: perfekcionistka, pripútaná k rodičom, infantílna a zúžená osobnosť závislá od hodnotenia okolia. Dievčatá užívajú diuretiká, preháňadlá, veľa cvičia a behajú. Málokedy majú partnera a sexuálny život. Chcú ostať deťmi, čo sa v konečnom dôsledku aj deje. Oneskoruje sa menštruácia a stráca sa sexuálna potencia a záujem.
Aj bulimička môže byť niekedy anorektičkou
Postihuje 2- 4% ženskej populácie. Postihnuté nie sú výrazne chudé, majú úplne normálnu hmotnosť. Bulímia sa vyznačuje opakovaným prejedaním sa (najmenej dva razy do týždňa po dobu troch mesiacov), konzumuje sa obrovské množstvo jedla počas krátkej doby. Postihnutá sa neustále zaoberá jedlom, ktoré jediné ju upokojuje a preto po ňom doslova prahne. Keď sa preje prežíva pocity sklamania a zlyhania, ktoré sa snaží odčiniť vracaním. Aj bulimička sa môže na čas stať anorektičkou. V rámci bulímie vyskytujú anorektické etapy, ktoré končia masívnym prejedaním sa a zvracaním. Osobnosť ženy trpiacej bulímiou je iná: je pomerne spoločenská, impulzívna, ľahko podlieha hnevu a emóciám a aj najmenší stres rieši jedlom. „Výhodou“ bulímie je, že na rozdiel od anorexie nemáva smrteľné následky.
Ortorexia je otravná ako mucha
Je to posadnutosť zdravým jedlom, ktorá je rovnako otravná, sociálne a osobnostne zaťažujúca ako predošlé diagnostické kategórie. Riziko je aj v tom, že ako pseudoodborník na zdravú výživu, si môžete uhnať nedostatok určitých minerálov, vitamínov a iných k zdravému fungovaniu tela potrebných látok.
Záchvatovité prejedanie sa (Binge Eating Disorder, BED)
Charakteristické pre záchvatovité prejedanie sa je, že jedinec konzumuje jedlo oveľa rýchlejšie než je bežné, kým sa necíti nepríjemne plný a jedení ďalej pokračuje aj keď už nie je hladný. Je osamote lebo sa hanbí zato, že je veľa, rýchlo a negustiózne. Keď sa preje je zo seba znechutený a má pocity viny. V súvislosti s prejedaním sa vyskytuje aj pocit úzkosti. K záchvatom prejedania sa dochádza dvakrát do týždňa počas šiestich mesiacov. Pozor, je špecifické tým, že prejedenie nie je spojené s odčiňovacím konaním. Človek necvičí, nezvracia a ani neberie preháňadlá.
Reagujte citlivo
Ak máte doma pätnásťročné dievča, ktoré sa stáva ženou, buďte veľmi opatrní a citliví. To čo potrebuje je veľa lásky a pochopenia. Nikdy sa nevyjadrujte k jej telu, ale prijmite ju takú aká je. Možno ju nechápete, ale môžete ju milovať. Zamerajte sa na jej pozitívne stránky a podporte ju v každej správnej veci. Ako sa vraví láska hory prekoná.
Fotografia: © bigstockphoto