Nakupujete radi a často? Vďaka týmto 7 tipom ušetríte pri každom jednom nákupe!
Ak je nakupovanie vašim pravidelným rituálom, určite viete, že takéto hobby ide riadne do peňazí. To však neznamená, že by sa nedalo niečo ušetriť.
Nájsť dnes voľné miesto na parkovisku pri niektorom z obchodných centier alebo supermarketov je doslova umenie. Väčšina ľudí, ktorí takto nakupujú, však robí 7 základných chýb, vďaka ktorým utratí množstvo peňazí navyše. Ak sa ich dokážete vyvarovať, môžete ušetriť pri každom jednom vašom nákupe. Stačí, ak si osvojíte nasledujúce tipy:
1. Nákupy plánujte podľa toho, čo potrebujete
Asi ste už počuli o rade, že by ste mali nakupovať podľa vopred daného zoznamu. Áno, je to určite dobrý nápad, ale my máme jeho vylepšenie! Ak nakupujete potraviny, nakupujte podľa toho, aké jedlá chcete konzumovať. Pozrite sa do chladničky, spravte si zoznam, čo vám chýba pre prípravu konkrétnych jedál a potom podľa tohto zoznamu nakupujte.
To isté platí aj v prípade iného tovaru – oblečenia, obuvy, drogérie a podobne. Nikdy nekupujte niečo, čo už máte, ale vždy len to, čo vám chýba. Starostlivo si pritom premyslite, či potrebujete nutne len značkový tovar, alebo sa uspokojíte aj s menej známymi výrobkami.
2. Berte väčšie balenia
Toto pravidlo pozná zrejme každý z vás, ale ruku na srdce – naozaj ho dodržujete? Možno na prvý pohľad nemá príliš zmysel kupovať 5 kilogramové balenie mäsa, ale ak ho kúpite zmrazené, môžete ho konzumovať pokojne aj celý mesiac bez obáv z toho, že by sa pokazilo.
Nakupovať väčšie balenia sa oplatí aj pri drogérií, nielen pri potravinách. Väčšie pracie prášky sú cenovo výhodnejšie, podobne to platí s hygienickými pomôckami.
3. Plaťte v hotovosti, nie kartou
Zvykli ste si na platbu kartou za nákupy? Veľká chyba. Je totiž viacerými prieskumami aj štatistikami dokázané, že ak niekto nevyťahuje pri platbe peniaze priamo zo svojej peňaženky a fyzicky ich nevidí, je náchylnejší menej si kontrolovať, koľko vlastne platí a za čo. Čoraz viac rozšírené pohodlné nakupovanie cez bezkontaktné trendy tento trend vyslovene podporuje.
Aké je riešenie? Vrátiť sa k starej dobrej hotovosti. Na prvý pohľad zastaralý spôsob platenia však pomáha šetriť naozaj a doslova pri každom jednom nákupe. Ideálne je, ak si vopred naplánujete nielen zoznam na nákup, ale aj cieľovú sumu a budete sa snažiť ju neprekročiť.
4. Zapisujte si, koľko ste za čo minuli
Presne tak, nielen pred, ale aj po nákupe by ste si mali robiť zoznam. Ideálne je, ak si za celý mesiac budete zapisovať, koľko ste na čo minuli a na záver mesiaca to vyhodnotíte. Ak sa vám to bude zdať veľa, naplánujte si pre ďalší mesiac úspory a podľa nich sa orientujte aj pri ďalších nákupných zoznamoch.
5. Potraviny nenakupujte hladní
Ak kupujete potraviny, jedna z úplne najzákladnejších chýb, ktorú robí väčšina ľudí, že nakupujete s pocitom hladu. Väčšinou realizujú nákupy na poslednú chvíľu, sú hladní, majú chuť na rôzne typy jedál a výsledkom je, že kupujú potraviny raz za radom a doma zistia, že mnoho z nich ani nepotrebujú.
6. Nakupujte pravidelne, ale nie na viac ako týždeň vopred
Problém s prebytkom potravín po nákupe býva spôsobený nielen hladom, ale aj tým, že sa kupuje na dlhší časový interval. Jogurty, syry a niektoré iné druhy chladených jedál obvykle nemajú príliš dlhú trvanlivosť. Aj z tohto dôvodu, ale aj z dôvodu lepšieho plánovania, je dobré nakupovať pravidelne a častejšie. Určite nerobte nákupy potravín na viac ako 7 dní vopred.
7. Využívajte akciové a zľavové letáky
Vadí vám preplnená schránka s letákmi? Áno, nie je to nič príjemné, ale verte tomu, že sledovať zľavy má zmysel. Akčné letáky môžete nájsť nielen v schránke, ale už aj na internete.
Spravidla všetky veľké supermarkety ich pravidelne vydávajú a tak môžete mať dokonalý prehľad o výhodných cenách. Pre nákup potravín sú skvelé hypermarketové letáky, napríklad Kaufland leták. Budúci týždeň tak môžete nakúpiť oveľa výhodnejšie, ako naposledy! Podobné letáky na celý týždeň vydáva takto viac reťazcov a predajcov.
Skvelým tipom, kde nájdete všetky takéto, ale aj iné letáky, je napríklad portál Letákomat.sk. Ten ponúka online viac ako stovku letákov rôzneho druhu, takže nie je žiaden problém naplánovať si výhodný nákup nielen potravín, ale aj domácich potrieb, drogérie či spotrebného tovaru. Ušetriť tak môžete naozaj pri každom jednom nákupe!
Fotografia: © kc0uvb/pixabay
Vďaka za článok 🙂