Prevratné zistenie: Pomaranče ako účinná prevencia očných ochorení
Pomaranče nielenže patria k najobľúbenejšiemu ovociu, no podľa nedávnych zistení taktiež zohrávajú významnú úlohu pri prevencii nebezpečného očného ochorenia. To je strašiakom mnohých ľudí v staršom veku, keďže môže viesť až k slepote.
Zaujímavé zistenia priniesla austrálska štúdia výskumného inštitútu Westmead Institute for Medical Research, ktorú autori zverejnili ešte len v júli tohto roka. Výsledky získali vďaka 15-ročnému pozorovaniu viac ako dvoch tisícok ľudí nad 50 rokov. Podľa nich je konzumovanie pomarančov pravidelne účinnou prevenciou pred vznikom makulárnej degenerácie zraku.
Makula, čiže žltá škvrna, je najostrejším bodom videnia v oku. V dôsledku starnutia i zlých návykov (fajčenie, obezita) dochádza na tomto mieste k istým degeneratívnym zmenám, ktoré sa však nemusia v prvotnom štádiu výrazne prejaviť. Ide o nebezpečné ochorenie postihujúce najčastejšie ľudí nad 60 rokov, ktoré v poslednom štádiu často vedie až k úplnej strate zraku. Keďže sa makulárna degenerácia nedá úplne vyliečiť, je toto zistenie austrálskych výskumníkov naozaj prevratné.
Pomaranč znižuje riziko vzniku ochorenia
Ako sa uvádza v štúdii, počas 15 rokov výskumný tím sledoval podrobne stravovacie návyky vybraných ľudí, pričom sa zistilo, že tí, ktorí si dopriali aspoň jeden kus tohto ovocia denne, mali až o 60 percent nižšie riziko vzniku makulárnej degenerácie oproti tým, ktorí pomaranče v jedálnom lístku zaradené nemali.
Za týmto zistením stoja podľa výskumníkov flavonoidy, látky, ktoré sú v pomarančoch vo veľkom množstve prítomné. Tieto rastlinné antioxidanty síce nájdete v takmer každom ovocí či dokonca zelenine, no iba tie v pomarančoch dokážu proti nebezpečnému ochoreniu úspešne bojovať.
Malý zázrak menom pomaranč
Pomaranče však nie sú veľkým pomocníkom len v rámci prevencie makulárnej degenerácie zraku. Už viaceré štúdie dokázali, že toto ovocie má pre zdravie človeka obrovský význam. Flavonoidy pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zároveň fungujú ako prevencia pred rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Pomaranče sú tiež zdrojom kyseliny listovej, čím podporujú správny vývin mozgu. Odborníci ich odporúčajú aj tehotným ženám, keďže pomáhajú znižovať riziko výskytu budúcich neurologických ochorení u dieťaťa.
Vďaka prítomnosti vlákniny je pomaranč výborným pomocníkom v boji proti zápche, zároveň podporuje trávenie a pravidelnú stolicu. Okrem toho pomaranče obsahujú dôležitý vitamín A, ktorý napomáha zdraviu očných slizníc a celkový dobrý stav a fungovanie očného aparátu i v staršom veku.
Oči starnú u každého
Rôzne choroby oka, ktoré nás trápia, žiaľ nedokáže na 100% eliminovať ani tá najlepšia a najvyváženejšia životospráva. Rovnako ako aj iné časti ľudského tela, tak i oko s pribúdajúcimi rokmi starne, čo môže mať za následok okrem makulárnej degenerácie aj iné očné ochorenia.
Veľmi bežný v staršom veku je napríklad sivý zákal či presbyopia (starecká slabozrakosť), ktorá po 45. roku života začne trápiť takmer každého. Oko postihnuté presbyopiou vidí blízke predmety čoraz viac rozmazane, typickým prejavom je potreba vzďaľovať čítaný text od očí. Netreba zabúdať ani na najčastejšie dioptrické chyby, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, ktoré majú tendenciu sa s vekom zhoršovať.
Jediným riešením je operácia
Všetky spomínané ochorenia majú jedno spoločné, úspešná liečba tabletkami, kvapkami či masťami jednoducho neexistuje. Dioptrické chyby sa síce dajú korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ide však iba o dočasné riešenie. Našťastie, dnešné moderné medicínske postupy dokážu to, o čom mohli naši prarodičia v minulosti len snívať. Sivý zákal, presbyopiu, dioptrické chyby či rôzne ochorenia sietnice a rohovky je možné odstrániť jednoducho, rýchlo a bez bolesti. Laserová operácia očí je jediným účinným riešením, ako sa zbaviť problémov so zrakom natrvalo. Vykonávajú sa väčšinou v lokálnej anestézii a ambulantne, čiže pobyt v nemocnici nie je spravidla vôbec potrebný. V súčasnosti si môžete vybrať dokonca z viacerých typov laserových zákrokov, od najstarších (1. generácia) až po tie najmodernejšie – tzv. operácie 3. generácie.
Výhody laserových operácií
Na rozdiel od úplne prvých laserových operácií sú zákroky 3. generácie vykonávané hĺbkovou metódou vo vnútri rohovky (a nie na povrchu), ktorá zostáva počas operácie v celosti. Vďaka tomu je priebeh zákroku i rekonvalescencia naozaj bezbolestná a rýchla. Obrovskou výhodou je tiež používanie moderného femtosekundového lasera, ktorý dokáže sčasti nahradiť manuálnu prácu očného chirurga, čím je táto operácia ešte precíznejšia, bezpečnejšia a šetrnejšia.
Už zopár minút po operácii budete vidieť jasne, pričom návrat do každodenného života je otázkou niekoľkých dní. Ponuka laserových zákrokov je široká, preto ak hľadáte najlepšiu očnú kliniku, pri výbere sa zamerajte na ponuku vykonávaných operácií. Kvalitné zariadenie spoznáte podľa toho, že dokáže „vyskladať“ liečbu tak, aby dokonale zodpovedala individuálnym potrebám každého pacienta.
V tomto prípade by až tak nemala rozhodovať cena za zákrok, zrak máme predsa iba jeden a zanedbaná starostlivosť oň vás môže doviesť až k jeho strate.
Fotografia: © pixel2013/pixabay