Ako ochrániť deti pred negatívnym vplyvom elektroniky
Žijeme v dobe, keď sa s výdobytkami techniky stretávame na každom kroku. A stretávajú sa s nimi aj naše deti. K tradičným úlohám rodičov tak pribudla ešte jedna – naučiť ich naše deti správne používať. Tak, aby ich neovládala, ale slúžila im.
Virtuálny svet
Dnešní rodičia sa na prvé počítače chodili pozerať k známym ako na raritu a mobilný telefón si kúpili až v dospelosti. Dnes ich nájdeme takmer v každej domácnosti. Hoci nám ponúkajú mnoho dobrého, prinášajú aj negatívny vplyv. A práve tomu je pre deti ťažké odolávať. Je preto na rodičoch naučiť ich to. U detí, ktoré trávia priveľa času pred obrazovkou televízora, na mobile alebo počítačoch sa po čase začínajú prejavovať viaceré negatívne vplyvy. Sú to najmä:
- problémy s komunikáciou,
- zmeny v správaní, neposlušnosť až agresivita,
- poruchy spánku a pozornosti,
- obezita,
- ich chápanie sveta sa zužuje na to, čo poznajú z obrazovky,
- odmietajú pohybové hry a šport,
- strácajú osobný kontakt s kamarátmi.
Ako ich ochrániť?
Ochrániť deti pred negatívami výdobytkov modernej techniky je každodenná drina. Vyžaduje to mnoho trpezlivosti, rozhovorov, vysvetľovania a aj zákazov. Pri stanovení pravidiel pamätajte to, že:
- Pre deti je vhodné stráviť spolu pred televízorom, počítačom, tabletom či mobilom najviac hodinu denne. Na kontrolu času môžete použiť aplikácie pre rodičovskú kontrolu.
- Budete musieť deťom vysvetliť, ako sa správať na internete, aby sa nestali obeťami rôznych podvodníkov.
- Naučte ich otvorene hovoriť o tom, aké stránky si prezerali, prípadne aké videá pozerali, s ktorými kamarátmi sa zhovárali online či aké hry sa zahrali. Rozprávajte sa s nimi so záujmom. Takáto komunikácia pomôže vášmu dieťaťu vidieť, že vám záleží nie len na dodržaní príkazov.
- Nezanedbateľný vplyv má aj váš osobný príklad. Deti potrebujú vidieť, ako využívate elektroniku vy a či vy sami dodržiavate stanovené pravidlá.
Keď sa pokazí
Pri častom používaní sa technika môže pokaziť. Aj keď často slúži na zábavu, stala sa naším každodenným pomocníkom a potrebujeme ju dať opraviť. Môže sa stať, že sa váš počítač začne prehrievať, zmení sa jas obrazovky alebo prestane fungovať DVD mechanika. Oprava počítača môže zahŕňať aj reinštalácia operačného systému a programov, prípadne s odvírenie notebooku.
Nezapol sa mobil
Pri problémoch s mobilmi sa obráťte na servis mobilov Bratislava. Na vašom smartfóne vymenia poškodené komponenty aj softvérové poruchy. Väčšina menších porúch sa dá opraviť na počkanie. Napríklad výmena prasknutého displeja.
Opravy televízorov
Na televízore dochádza najčastejšie k poruchám obrazu a zvuku. Bežnou poruchou je aj prehrievanie. Najlepšie urobíte, ak hneď kontaktujete TV servis. V oprave TV zistia, či došlo k poškodeniu riadiacej dosky, podsvietenia obrazovky alebo iných komponentov. Pred opravou sa môžete tiež informovať o odhadovanej cene.
Fotografia: bigstockphoto